SKU : EMV-975M
0 Sold
no reviews
Quantity
Leave your email here, we will notify you when this product becomes available
Short Description

Product Information
| Category | Built-in Electric Oven |
| Capacity | 75 Litres |
| Functions | 9 automatic |
| No. of Layers | 5 |
| Timer | 0 - 180 minutes |
| Temperature setting | 50 - 250 ํC |
| Oven door | 4-layer Tempered Glass |
| Oven cavity | Ceramic coated |

Specifications
| Brand | Lucky Flame |
| Warranty | 2 years |
| Width (mm) | 600 |
| Depth (mm) | 555 |
| Height (mm) | 600 |
| Weight (kg) | 30.5 |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Power | 2800W |
| Light bulb | 15W |
| Energy Efficientcy Index (EEI) | A |
| Size for installation (W x H x D) (mm) | 565 x 605 x 585 |
All Products
Lucky Flame Live