SKU : AG-112SS
23 Sold
no reviews
Quantity
Short Description
Tabletop gas stove 2 burners model AG-112SS with safety device cuts gas when flame is out. Brass burners provide strong heat. Tempered glass and stainless steel body. Lifetime warranty.
![]()
Product information
| Category | Tabletop gas cooker |
| Burner material | Brass |
| No. of burners | 2 burners |
| Levels of adjustment | 4 levels |
| Safety Device system | Automatic OFF without flame |
| Top material | 8mm tempered glass |
| Color | Black |
| Form of ignition | Continuous Ignition |
![]()
Specifications
| Brand | Lucky Flame |
| Gas valve warranty | 5 years |
| Width (mm) | 704 |
| Depth (mm) | 409 |
| Height (mm) | 168 |
| Weight (kg) | 11 |
| Maximum Load (kg) | 30 |
| Pan support | 4-leg enamel coated |
| Type of fuel | LPG |
| Inlet pressure | 280 ± 20mmH2O (Max: 500mmH20) |
| Inlet diameter (mm) | 9.5mm |
| Battery type | DC 1.5V Size D x 2 |

Burners
| Base material | Cast iron |
| Top material | Brass |
| Diameter (mm) | 110 |
| Power per burner (kcal/hr) | 2787 |
| Power per burner (kW) | 3.24 |
| Flame shape | Triple rings |
| Gas comsumption rate per burner (kg/hr) | - |
All Products
Lucky Flame Live